Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do udziału w seminarium
01 04 12
Rekultywacje wyrobisk z wykorzystaniem
odpadów
z wydobycia węgla kamiennego w
województwie
lubelskim – aspekty środowiskowe
W PROGRAMIE:
1) Prezentacje i wystąpienia wprowadzające:
2) Dyskusja
........................Udział w seminarium jest bezpłatny po wcześniejszym zgłoszeniu i otrzymaniu potwierdzenia.
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia na adres towarzystwo@ekolublin.pl. Dodatkowe informacje pod tym adresem lub tel. 81/743-71-04.
Uczestników i uczestniczki zapraszamy na przerwę kawową (produkty fair trade) oraz wegański obiad.
*Po seminarium, ok. godz. 14.30 odbędzie się prezentacja raportu europejskiej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) dotyczącego zdrowotnych skutków energetyki węglowej, w kontekście planowanej elektrowni pod Łęczną oraz panel dyskusyjny poświęcony temu tematowi. Szczegóły wkrótce na www.ekolublin.pl oraz www.healpolska.pl
Dlaczego chcemy rozmawiać o odpadach wydobywczych?
Skały karbońskie z kopalni „Bogdanka” stanowią ponad 60% powstających w województwie lubelskim odpadów przemysłowych. Już dziś mamy do czynienia z kilkoma milionami ton rocznie, a w związku z przewidywanym zwiększeniem wydobycia (rozwój LW Bogdanka i plany kopalni Jan Karski) ilość wytwarzanych odpadów może jeszcze znacznie wzrosnąć.
2-3 mln ton tych odpadów rocznie deponowanych jest bezpośrednio w środowisku w ramach wypełniania wyrobisk po odkrywkowym wydobyciu kopalin.
Składowanie odpadów na hałdach obwarowane jest licznymi obowiązkami, mającymi zapewnić minimalizację oddziaływania na środowisko (Ocena Oddziaływania na Środowisko, akceptacja programu gospodarki odpadami, gwarancje finansowe, stały monitoring wód podziemnych i powierzchniowych trwający 30 lat po zamknięciu). Z drugiej strony wysypywanie porównywalnych ilości tych samych odpadów do wykopów po piaskowniach nie jest związane z żadnym z powyższych obowiązków, a jedynie z uzyskaniem decyzji rekultywacyjnej i pozwolenia na przetwarzanie odpadów.
Zagospodarowywanie odpadów wydobywczych jest działaniem komercyjnym, gdzie ilość bezpośrednio przekłada się na dochód. Istnieje więc ryzyko maksymalizacji ilości wykorzystanych odpadów wbrew regułom ochrony środowiska. W minionych latach otrzymywaliśmy informacje o zamiarach rekultywacji naturalnych obniżeń terenu i cennych siedlisk przyrodniczych jako obszarów zdegradowanych, czy też przykrywaniu masami skalnymi innych rodzajach odpadów. Potwierdzały to m.in. kontrole WIOŚ.
Wykorzystanie skały płonnej do rekultywacji powodowało w minionych latach liczne kontrowersje wśród lokalnych społeczności, leśników, przyrodników, a także samorządów gminnych.
Celem spotkania i publikacji jest wzbudzenie wielostronnej, rzeczowej dyskusji oraz wsparcie pracowników instytucji wydających, opiniujących i kontrolujących decyzje (starostwa, gminy, instytucje ochrony środowiska i in.) i społeczności lokalnych stykających się z tym tematem. Mamy nadzieję, że będzie ona impulsem do wspólnej refleksji i dyskusji nad tym, w jaki sposób „zarządzać” procesami rekultywacji, efektywnie zabezpieczając środowisko naturalne.
Dotychczasowe obserwacje sugerują postawienie kilku pytań:
- Jak osiągać wysoką efektywność rekultywacji, tak aby faktycznie prowadziła ona do odzyskania przez grunty funkcji społecznej i przyrodniczej?
- Jak zapobiegać wykorzystywaniu prac rekultywacyjnych do niezgodnego z prawem pozbywania się odpadów?
- Jak zabezpieczyć wartości przyrodnicze i bezpieczeństwo wód?
- Czy potrzebne są zmiany legislacyjne?
Warto, naszym zdaniem, omówić plusy i minusy aktualnego modelu, uwzględniając szeroki obraz zjawiska.
Skala zjawiska uzasadnia, w naszej opinii, poświęcenie mu większej niż dotychczas uwagi.
Zapraszamy do rozmowy.
![]() Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Za treść zamieszczoną w publikacji odpowiada Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Wyrażone poglądy nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska UE. Towarzystwo dla Natury i Człowieka 20-612 Lublin, ul. Głęboka 8a
tel/fax 1 procent podatku na ochronę przyrody, ratowanie zabytków wielokulturowości: tradycyjną muzykę ludową KRS 0000214186 Wypełnij i złóż za darmo PITa w programie lub on-line |