
Projekt Monitoring zagospodarowania odpadów wydobywczych Lubelskiego Zagłębia Węglowego realizowany jest w latach 2014- 2015 przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Celem przedięwzięcia jest zbadanie praktyki deponowania tzw skały płonnej w środowisku przyrodniczym zwłaszcza rekultywacji wyrobisk po wydobyciu minerałów, oraz wzbudzenie dyskusji i wypracowanie rekomendacji dotyczących lepszej kontroli wpływu odpadów na środowisko.
Projekt dotyczy zbadania procesów wydawania i realizacji decyzji nt składowania w srodowisku odpadów z wydobycia węgla kamiennego z Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Tzw skała płonna - odpad o kodzie 01 04 12 - stanowi największy element strumienia odpadów wytwarzanych w wojewówdztwie - co roku powstaje go ok 5 milionów ton, co stanowi 60 procent odpadów przemysłowych. W związku z rozwojem wydobycie przez LW "Bogdanka" oraz planowanych kolejnych inwestycjach górniczych ilość tych odpadów będzie się zwiększać. Obszar górniczy sąsiaduje z terenami cennymi przyrodniczo o wysokiej międzynarodowej randze (m.in park narodowy, rezerwat biosfery UNESCO, doliny rzeczne Wieprza i Bugu), a znaczna część odpadów lokowana jest w ramach "rekultywacji obszarów niekorzystnie przekształconych" w bliskim otoczeniu terenów podmokłych, nierzadko cennych przyrodniczo, cieków wodnych, ujęć wody pitnej, w obszarach rolniczych. O ile sąsiadujące z kopalnią hałdy, czyli obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, poddany jest stałemi fachowemi monitoringowi, spełniać musi szereg przewidzainych przepisami norm, to w kwestii składowania w otwartym środowisku postępowanie jest w znaczznej mierze uproszczone. Z uwagi na ilość deponowanych odpadów (nierzadko po kilka milionów ton w jednym miejscu) oraz wrażliwe sąsiedztwo- wszelkie decyzje powinnny byc podejmowane z najwyżśzą starannością.
W projekcie zaplanowano pozyskiwanie i analizę danych urzędowych, analizę wybranych decyzji, liczne wizje lokalne.
Efektem prac badawczych będzie wypracowanie interdyscyplinarnego raportu i rekomendacji dla wszystkich instytucji zaangażowanych w procesy decyzyjne (Inspekcja Ochrony Środowiska, starostwa, urzędy gmin, Urząd Marszałkowski) firm wytwarzających i obracających odpadami oraz społeczności lokalnych oraz zainicjowanie szerokiej dyskusji na temat możliwości poprawy kontroli strumienia odpadów.
Publikacja raportu i konferencja planowana jest na III kwartał 2015.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z prawniczą Fundacją Frank Bold.
kontakt 81/743-71-04 towarzystwo@ekolublin.pl
P
rojekt realizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG
« powrót