Drzewa wciąż przegrywają z nowymi osiedlami i galeriami handlowymi, bo samorządy na pierwszym miejscu stawiają interes inwestora - oceniła NIK.
Wycinki drzew zawsze budzą wielkie emocje wśród mieszkańców. Ostatni przypadek z Lublina - usunięcie 77 drzew pod nowe bloki na Bronowicach. Wcześniej były m.in. park Ludowy i skwer przy ul. Walecznych. NIK sprawdziła więc, jak samorządy dbają o ochronę drzew przy realizacji inwestycji na swoim terenie. Lublina na liście kontrolowanych gmin nie ma, są m.in. urzędy miast i starostwa w Kraśniku i Tomaszowie Lubelskim.
Według NIK, urzędnicy najczęściej godzą się na wycinki. Nie badają przy tym wartości przyrodniczej drzew, rzadko powołują biegłych, najczęściej opierając się na oświadczeniach inwestora. W zbadanych przypadkach nie zezwolono na wycięcie tylko 0,2 proc. drzew. W tomaszowskim starostwie w 2012 r. nie było ani jednej odmowy. W kraśnickim zdarzyła się jedna.
Jako rekompensatę inwestor najczęściej zobowiązuje się posadzić nowe drzewa. To dla niego najlepsze rozwiązanie, bo jeśli rośliny przetrwają trzy lata, samorząd umarza mu ustawową opłatę za wycinkę. A ta jest dużo wyższa niż koszt nasadzeń.
Zdaniem NIK, takie podejście do sprawy nie rozwiązuje jednak problemu. - Inwestorzy kupują sadzonki niskiej jakości, a w dodatku pozostawiają je bez odpowiedniej opieki - piszą kontrolerzy. Co więcej - samorządy nie sprawdzają, jak firmy wywiązują się z obowiązków. Tak było np. w Tomaszowie Lubelskim. - Bardziej chodziło o to, że nie mieliśmy udokumentowanej kontroli, niż o to, że w ogóle jej nie było - zapewnia Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa. W powiecie tomaszowskim NIK stwierdziła, że w dwóch z dziewięciu badanych przypadków inwestor wcale drzew nie posadził. A urzędnicy starostwa tego nie zweryfikowali.
(...)
Artykuł dostępna na stronie Kuriera Lubelskiego:
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3781461,inwestycje-kontra-drzewa-zielen-przegrywa-z-osiedlami-i-galeriami-handlowymi,id,t.html
![]() Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Za treść zamieszczoną w publikacji odpowiada Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Wyrażone poglądy nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska UE. Towarzystwo dla Natury i Człowieka 20-612 Lublin, ul. Głęboka 8a
tel/fax 1 procent podatku na ochronę przyrody, ratowanie zabytków wielokulturowości: tradycyjną muzykę ludową KRS 0000214186 Wypełnij i złóż za darmo PITa w programie lub on-line |