JÓZEFOWSKIE-ROZTOCZAŃSKIE KAMIENIARSTWO LUDOWE
XVIII-XXI w
sztuka, tradycja, ochrona zabytków
seminarium
20.12.2014 (sobota) godz 11.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie
Towarzystwo dla Natury i Człowieka przy współpracy z Urzędem Miasta Józefów oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie zaprasza do udziału w seminarium poświęconym fenomenowi roztoczańskiej kamieniarki z ośrodkiem w okolicach Józefowa.
Od końcówki XVIII wieku aż do czasów współczesnych w licznych warsztatach w okolicach Józefowa, ale także Frampola czy Goraja powstało tysiące kamiennych kapliczek, nagrobków i pomników, które do dziś w dużym stopniu kształtują krajobraz kulturowy całej południowej części województwa lubelskiego oraz sąsiednich terenów.
Charakterystyczne dla pejzażu Zamojszczyzny wapienne pomniki stanowią także dokument i źródło wiedzy na temat języka, kultury, historii, estetyki oraz religijności mieszkańców tego regionu na przestrzeni dwóch stuleci. W józefowskim kamieniu w alfabecie łacińskim, hebrajskim i cyrylicą wykuwano napisy służące upamiętnieniu zmarłych, tragicznych i radosnych wydarzeń oraz jako wyraz wiary.
W czasie seminarium zaprezentowane zostaną wyniki badań nad rozwojem, charakterystyką, zasięgiem wyrobów z roztoczańskich warsztatów oraz informacje nt. niektórych twórców, a także o społecznych inicjatywach na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i kapliczek.
Zapraszamy do zgłaszania referatów i dzielenia się refleksjami i obserwacjami z dziedziny etnografii, historii sztuki, krajoznawstwa, regionalizmu, praktyki konserwatorskiej i innych. Prosimy o zgłoszenia do 15.12 na adres towarzystwo@ekolublin.pl.
Spotkaniu towarzyszyła będzie także prezentacja wystawy wystawy i katalogu pt. "ROZTOCZAŃSKIE KAMIENIE PAMIĘCI – ludowe kamieniarstwo józefowskie"
Prosimy o potwierdzenie udziału towarzystwo@ekolublin.pl tel 81/743-71-04.
Zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Józefów.
« powrót
Powiązane wiadomości: