Od 28 stycznia br. w Polsce obowiązuje zakaz stosowania materiału siewnego genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora. Rolnicy mogą badać zakupiony materiał za darmo w laboratoriach Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
– Zgłoszenia otrzymaliśmy w naszych oddziałach w Łukowie i Parczewie, gdzie dwóch rolników chce zbadać kukurydzę przed wysianiem – mówi Zbigniew Baran, zastępca wojewódzkiego inspektora ds. nasiennictwa w Lublinie.
Wysianie odmian GMO będzie podlegać sankcjom finansowym. Rolnicy muszą też liczyć się z tym, że takie uprawy zostaną zniszczone.
PIORiN już zapowiada kontrole u rolników. Rozpoczną się 15 maja i potrwają do połowy 15 lipca. – W skali kraju zaplanowaliśmy kontrolę u 5 proc. producentów. W województwie lubelskim sprawdzimy w sumie 495 rolników – zapowiada zastępca wojewódzkiego inspektora ds. nasiennictwa w Lublinie. – Będą to kontrole zarówno losowe, jak po sygnałach od innych osób.
Rolnicy uprawiający kukurydzę i ziemniaki powinni posiadać stosowne dokumenty potwierdzające zakup materiału siewnego. Każde opakowanie oznaczone jest urzędową etykietą. Materiał, który od stycznia jest w Polsce zakazany, posiada oznaczenie "GMO” lub "genetically modified organisms”.
Źródło: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130313/AGROBIZNES/130319856
![]() Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Za treść zamieszczoną w publikacji odpowiada Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Wyrażone poglądy nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska UE. Towarzystwo dla Natury i Człowieka 20-612 Lublin, ul. Głęboka 8a
tel/fax 1 procent podatku na ochronę przyrody, ratowanie zabytków wielokulturowości: tradycyjną muzykę ludową KRS 0000214186 Wypełnij i złóż za darmo PITa w programie lub on-line |