W powiecie lubartowskim działa gospodarstwo Urszuli i Piotra Osików. Ich zagroda mieści się w zakątku Wieprza w Woli Skromowskiej, w gminie Firlej. Przy wejściu wisi szyld „demonstracyjne gospodarstwo ekologiczne”.
Ostatnio z ekologicznych produktów ich wytwórstwa gotował Grzegorz Łapanowski z TVN. Na podstawie tego gospodarstwa, które prowadzi równocześnie działalność agroturystyczną, powstały prace doktorskie. Oprócz tego, że z ich warzyw wytwarza się niemieckie zupki dla niemowląt, oboje są zaangażowani społecznie.
- Ekologią zajmujemy się od 1998 roku. To był przełom przestawienia gospodarstwa konwencjonalnego na ekologiczne. Dopiero po przejściu na ekologię zaczęliśmy uprawę warzyw.
Państwo Osikowie z wykształcenia są rolnikami. Skończyli Technikum Hodowli Zwierząt. Wcześniej hodowali świnie rasy puławskiej.
Gdy kończyliśmy szkołę, w tamtych czasach o ekologii mówiło się bardzo negatywnie.
Wiedzę zdobywamy przez wszelkiego rodzaju kursy, szkolenia. Pomimo, że już prowadzimy gospodarstwo przez wiele lat, mamy własne doświadczenia, wypracowane schematy działań uprawowych, cały czas trzeba się szkolić. Wchodzą nowe odmiany i tej wiedzy nigdy za wiele, a to jest podstawa do dobrego prowadzenia gospodarstwa –mówi pan Piotr.
Odznaczeni nagrodą włoskiego ministra
Oprócz tytułu „Rolnika Lubelszczyzny” nadawanego przez marszałka województwa małżeństwo z Woli Skromowskiej w 2008 roku zajęło I miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Za osiągnięcia w tej branży Europejski Ośrodek Promocji Rolnych w Mediolanie przyznał gospodarstwu w 2004 roku prestiżową nagrodę Giovanni Marcone. – Jest to nagroda rzadka, dla nas bardzo cenna – przyznaje pan Piotr. -Giovani Marcono był ministrem Włoch, który bardzo udzielił się dla rozwoju rolnictwa. Na jego część ufundowali właśnie tę nagrodę.
Zaangażowani społecznie
Państwo Osikowie, oprócz fachowego zarządzania produkcją rolną, są zaangażowani społecznie. Pan Piotr jest prezesem Polskiego Towarzystwa Rolników Ekologicznych i Spółdzielni Producentów Ekologicznych. Niedawno awansował też na prezesa Rady Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pani Urszula jest radną gminną oraz przewodniczącą prężnie działającego stowarzyszenia koła gospodyń wiejskich.
Więcej:
http://www.lubartowiak.com.pl/fakty/warzywa-spod-firleja-w-zupkach-dla-dzieci/
![]() Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Za treść zamieszczoną w publikacji odpowiada Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Wyrażone poglądy nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska UE. Towarzystwo dla Natury i Człowieka 20-612 Lublin, ul. Głęboka 8a
tel/fax 1 procent podatku na ochronę przyrody, ratowanie zabytków wielokulturowości: tradycyjną muzykę ludową KRS 0000214186 Wypełnij i złóż za darmo PITa w programie lub on-line |