
Na naszej planecie około miliarda ludzi cierpi głód. Dotyczy to głównie mieszkańców ubogich krajów Południa, ale korzenie większości problemów powodujących ubóstwo i niedożywienie tkwią w naszej - bogatej - części świata. I to my możemy wpłynąc na ich rozwiązanie.
Zapraszamy na pokazy filmów, warsztaty, dyskusje z ekspertami.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
SKRÓCONY PROGRAM FESTIWALU (dzień po dniu)
W programie m.in:
przyczyny głodu, grabież ziemi uprawnej, skutki upraw transgenicznych, konsekwencje namiernych połowów) - (szczegóły poniżej)
- SPOTKANIA I DEBATY (codziennie po filmach)
Lanaya (Burkina Faso), Sambasim (Lublin)
-„Skutki zmian klimatu a ubóstwo krajów Globalnego Południa"
-„Głodni i przejedzeni – gra symulacyjna
„(Nie)ziemskie interesy - o zawłaszczaniu ziemi”
szczegółowa informacja o warsztatach
FILMY:
środa 26.10 godz 17.00 – 19.30
PIEKIELNE POŁOWY
Belgia 2006, 23 minuty
Jakie skutki pociąga za sobą globalizacja połowów ryb? Dokument ukazuje na przykładzie Senegalu skalę eksploatacji zasobów morskich Afryki przez kraje bogate i konsekwencje tego zjawiska dla lokalnych społeczności.
GŁÓD (Hunger)
Niemcy 2010, 89 minut
Światowy poziom produkcji żywności nigdy nie był wyższy niż obecnie. Mimo to, blisko miliard ludzi na świecie wciąż cierpi głód. Nakręcony w Mauretanii, Kenii, Indiach, Brazylii i na Haiti dokument ukazuje z bliska zmagania jednostek, społeczności i organizacji z tym jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych naszych czasów.
czwartek 27.10 godz 16.30 – 19.30
PLANETA NA SPRZEDAŻ
Francja 2010, 54 minuty
Jednym z mniej znanych opinii publicznej skutków światowego kryzysu żywnościowego i finansowego jest wyścig o kontrolę nad ziemiami uprawnymi na całym świecie. Szacuje się, że w ostatnich latach już kilkadziesiąt milionów hektarów gruntów rolnych zmieniło właścicieli.
WOJNY BANANOWE
Francja 2008, 52 minuty
Dokument opowiada o batalii o kontrolę nad rynkiem produkcji i dystrybucji tego najczęściej eksportowanego i spożywanego owocu na świecie.
CZYSTE ŻYCIE? Szkocja 2006, 29 minut
Kostaryka może wydawać się rajem na ziemi, ale czy jest nim w rzeczywistości? Film ujawnia tragiczne skutki, jakie dla pracowników, lokalnych społeczności i środowiska naturalnego ma stosowania agrochemikaliów na kostarykańskich plantacjach ananasów i bananów uprawianych na eksport.
piątek 28.10 godz 16.00 -18.00
MALI: ROLNICY TRZYMAJĄ STRAŻ
Francja 2010, 52 minuty
Prezentowany po raz pierwszy w Polsce film pozwala poznać bliżej malijskich rolników i różnorakie sposoby, jakimi starają się bronić zrównoważonego rolnictwa rodzinnego w swoim kraju. Czy model rolnictwa, który proponują, ma przyszłość?
ARGENTYNA: SOJA GŁODU Francja 2005, 23 minuty
Niepokazywany dotychczas w Polsce reportaż autorki słynnego filmu „Świat według Monsanto” ujawnia społeczne i środowiskowe konsekwencje upraw genetycznie modyfikowanej soi w Argentynie.
JEM, WIĘC JESTEM Belgia 2009, 26 minut
Prawie miliard osób na świecie cierpi głód. Wśród nich blisko 80% stanowią rolnicy. Paradoksalnie, ludzie, którzy powinni żywić świat, cierpią z powodu katastrofalnej sytuacji – są dotknięci bezrobociem, ubóstwem i niedożywieniem. Film jest próbą ukazania przyczyn i rozwiązań tego jednego z najistotniejszych problemów współczesnego świata.
Pokazy wszystkich filmów odbywają się w Warsztatach Kultury (Sala 8)
pełna informacja o filmach
KONCERT
piatek 28.10 godz. 20 Warsztaty Kultury
Lanaya (Burkina Faso)
Sambasim (Lublin)
Zespół „Lanaya” (zaufanie) zyskał reputację na wielokulturowej scenie muzycznej Berlina jako wyjątkowy wśród afrykańskich zespołów. Większość muzyków pochodzi z Burkina Faso – Afryka Zachodnia, korzystają oni z bogatego dziedzictwa ludów Manding. To co umożliwia grupie kreowanie własnych dźwięków, przekraczając to co zazwyczaj oferują afrykańskie koncerty, to otwartość członków zespołu wobec wielorakich kultur i muzycznego wszechświata, przyjaźń między nimi i sposób zaangażowania elementów stylistycznych z różnych krajów. Ich występy zawierają zarówno potężne, wściekłe rytmy pieśni i tańców ludów Manding jak i innych ludów Afrykańskich. Zespół organizuje swój repertuar w oparciu o własne metody przy użyciu nowoczesnych stylów. Koncerty „Lanaya” to harmoniczne melodie i rytmiczna Afrykańska improwizacja w zupełnie nowym świetle.
Festiwal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011
« powrót
Powiązane wiadomości: