Przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz właściciele ekologicznych gospodarstw rolnych byli uczestnikami I Lubelskiej Konferencji Naukowo-Technicznej zatytułowanej „Mikroogranizmy w rewitalizacji środowiska - nauka i praktyka". Wśród publiczności zauważyliśmy też liczną reprezentację studentów. Sympozjum zorganizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie odbywało się 23 i 24 marca w centrum kongresowym przy ul. Akademickiej.
Tematyka spotkania oscylowała wokół kwestii wykorzystania mikroorganizmów (tzw. metody Kwadrant-EkosystEM) w gospodarce osadowo-ściekowej oraz biodegradacji odpadów (1 dzień), a także możliwości ich zastosowania w uprawach polowych i hodowli zwierząt (2 dzień). Z tej racji na ławie wykładowców, oprócz profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego, zasiedli m.in. prezesi i dyrektorzy instytucji wdrażających system. Swoich przedstawicieli miały tutaj: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Krajowe oraz Regionalne Centrum Mikroorganizmów, Stowarzyszenie EkosystEM - Dziedzictwo Natury, MPWiK w Błoniu, ale też zakłady i przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej czy wreszcie stosujące metodę gospodarstwa rolne. Z racji zakresu tematycznego w roli prelegentów wystąpili również lekarze, w tym onkolog.
Na takim sympozjum nie mogło zabraknąć gospodarzy regionu. Samorząd Województwa Lubelskiego reprezentował Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Odczytał on list okolicznościowy od wicemarszałka Sławomira Sosnowskiego oraz przedstawił podejmowane w Urzędzie Marszałkowskim działania w zakresie ochrony środowiska, w tym m.in. pozyskanie funduszy ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy na utylizację azbestu oraz wspieranie rolnictwa ekologicznego na Lubelszczyźnie. Dyrektor zwrócił przy tym uwagę na silną pozycję lubelskich ekogospodarstw, których liczba plasuje województwo na trzecim miejscu w kraju oraz wyraził nadzieję, że metoda omawiana podczas konferencji, stanowić będzie znaczący impuls rozwoju lubelskiego rolnictwa ekologicznego.
« powrót
Powiązane wiadomości: